واحد تحقیق و توسعه شرکت وندا

واحد تحقیق و توسعه به عنوان اساسی ترین بخش هر واحد خدماتی و فروش ، نقش مهم و حیاتی در فرایند فروش و ارائه خدمت را بر عهده دارد.امروزه ديگر انجام فعاليتهاي تحقيق و توسعه نه تنها هزينه محسوب نمي شود، بلكه نوعي سرمايه گذاري اساسي تلقي مي گردد . بطوريكه ميزان اين سرمايه گذاري در سطح بنگاه و سطوح ملي كشورها روز به روز در حال افزايش است تا جائي كه ميزان سرمايه گذاري در اين بخش، شاخصي براي توسعه يافتگي بنگاهها و كشورهاي جهان بشمار مي­آيد.امروز سيستم R&D در قلب فعاليتهاي علمي جا دارد.

به طوريكه كشورهاي صنعتي سهم قابل توجهي از درآمد و نيروي كار خود را از طريق موسسات غير انتفاعي، واحدهاي توليدي و تجاري ، به فعاليتهاي رسمي تحقيقات كاربردي و توسعه فن آوري اختصاص مي­دهند به گونه­اي كه سهم زيادي از مواد، محصولات فرآيندها و سيستم هاي جديد و پيشرفته نتيجه فعاليتهاي R&Dبوده و اين فرآورده ها، منبع نهايي پيشرفت اقتصادي به شمار مي آيند. عملکرد واحد تحقیق و توسعه نتیجه همکاری نظام مند مجموعه ای از زیرسیستم های اصلی است که در کنار یکدیگر وظایف مورد انتظار از واحد تحقیق و توسعه را عملی می سازند.

زیرسیستم­های بازنگری استراتژی؛ طرح ریزی پروژه؛ اجرای پــروژه؛ و بهره برداری از نتایج پروژه زیرسیستم­های صفی تلقی شده و زیرسیستم مدیریت تحقیق و توسعه به عنوان ستاد تحقیق و توسعه وظیفه پشتیبانی و رهبری و نظارت بر عملکرد سایر زیرسیستم ها را برعهده دارد.

 

 

تحقیق و توسعه چیست ؟ تحقیق و توسعه عبارت است از کار خلاقی که بطور منظم برای افزایش ذخیره علمی و دانش فنی و نیز استفاده از این دانش در اختراع و طرح کار برهای جدید انجام می شود(فریمن 1974). فرایند تحقیق و توسعه و توسعه عبارت از شناسائی نیاز یا استعداد ، پیدایش اندیشه ها ، آفرینش ، طراحی ، تولید و معرفی و انتشار یک محصول یا نظام تکنولوژیک تازه است.(دین ولگدهار 1980). یونسکو تحقیق و توسعه راچنین تعریف کرده است: هر گونه فعالیت منسجم ، خلاق در جهت افزایش سطح دانش و معرفت علم اعم از دانش مربوط به انسان ، فرهنگ ، جامعه و استفاده از این دانش برای کاربردهای جدید.

 

برخی از وظایف اصلی واحد تحقیق و توسعه شرکت وندا به شرح ذیل می­باشد :

* انجام تحقیقات توسعه­ای و کاربردی
* جذب، تطبیق، اصلاح و نوآوری و توسعه فن آوری
* مدیریت ضایعات و کاهش آلاینده­ها
* افزایش بهره وری از طریق سنجش و ارتقاء عوامل
* بهینه سازی فرایندهای موجود با تاکید بر ارتقاء سطح اتوماسیون
* توسعه محصولات مبتنی بر معیارهای کیفی
* طراحی محصولات جدید با عنایت به مزیتهای کاربردی آن
* بهینه سازی مصرف انرژی
* افزایش سهم مواد و منابع داخلی در تولید
* کاهش قیمت تمام شده و مواد اولیه تولید
* فرآوری مواد معدنی تا محصول نهایی

 

فعالیت واحد تحقیق و توسعه شرکت وندا : با عنایت پروردگار و حسن نظر ریاست و اعضاء هیئت مدیره شرکت وندا در راستای نوآوری و بهبود مستمر کیفیت محصولات شرکت  این واحد در سال 92 فعالیت خود را به صورت ابتدایی آغاز نمود. واحد تحقیق و توسعه شرکت وندا با هدف ایجاد بسترهای علمی و تحقیقاتی، در تلاش است تا با اتکاء به دانش فنی نیروهای متخصص R&D و نیز منابع علمی معتبر همچون مقالات علمی - پژوهشی، مقالات خارجی (ISI)  دسترسی به کتابخانه­ای مشتمل بر 2000جلد کتب تخصصی بالانس و ارتعاشات ، همچنین برقراری ارتباط با مراکز تحقیقاتی در داخل و خارج از کشور و نیز دانشگاه­ها، به منظور انجام پروژه­های تحقیقاتی مشترک و مشاوره و همکاری در زمینه اجراء پایان نامه­ های کارشناسی ارشد و رساله­ های دکترا ، تحقیق در زمینه تولید  دستگاه­­ های پیشرفته تحقیقاتی  قدم­ های نوین و پله های ترقی را طی نموده و با نگرشی دانش محور در جهت اعتلای فرهنگ تولید، فرآوری و مصرف گام­های موثری را بپیماید.