بازیابی و عدم بازیابی اطلاعات - گروه نرم افزاری وندا

 
 
بازیابی اطلاعات چیست؟ از بین رفتن اطلاعات، کمابیش گریبان همه‌ ما را گرفته است چه به خاطر ایراد پیدا کردن سخت‌دیسک و خراب شدن اطلاعات چه به خاطر حذف اتفاقی اطلاعات و حتی تخریب اطلاعات بوسیله بدافزارها. اگر تاکنون برای‌تان پیش آمده باشد که اطلاعات زیادی را از دست داده باشید، احتمالا از خودتان پرسیده‌اید بازیابی اطلاعات چگونه انجام می‌شود؟ کارساز است؟ چه قدر هزینه دارد؟ سعی می‌کنیم در این نوشتار به این پرسش‌ها پاسخ دهیم.

از دست رفتن و بازیابی اطلاعات : از دست رفتن اطلاعات به شکل‌های مختلف رخ می‌دهد.حذف اتفاقی، ایراد پیدا کردن سخت‌دیسک، ایرادهای نرم‌افزاری، خراب شدن اطلاعات، حمله‌ رخنه‌گران و حتی قطع شدن برق می‌تواند باعث از دست رفتن اطلاعات بشود. البته از دست رفتن اطلاعات شکل‌های وخیم‌تری هم دارد. مثلا وقتی هواپیما سقوط می‌کند باید اطلاعات رایانه‌های آن را بازیابی کرد. برخی از متخصصان بازیابی می‌توانند داده‌هایی را که دیگر امیدی به بازیابی‌شان نداریم برگردانند. اگر داده‌ای روی سخت‌دیسک، حافظه‌ همراه یا سایر افزاره‌های ذخیره‌سازی داده‌ها باشد می‌توان با استخدام کارشناس بازیابی یا خریدن نرم‌افزارهای مخصوص چنین کاری، دست به بازیابی آن زد. بازیابی داده یعنی بازگرداندن و ترمیم داده‌ای که از بین رفته است. البته همیشه نمی‌توان داده‌ها را بازیابی کرد زیرا گاهی سامانه‌ مورد نظر به قدری خراب شده یا آسیب دیده است که قسمت اعظم داده‌ها بازگشت‌پذیر نیست، اما فناوری بازیابی داده پیشرفت زیادی داشته است مثلا شرکت استرالیایی کرول‌آنترک که در بازیابی اطلاعات تخصص دارد توانست 99 درصد اطلاعات سخت‌دیسکی را بازیابی کند که در فضاپیمای منفجر شده‌ چالنجر نصب شده بود. به هر حال پیشنهاد اصلی ما این است که در صورتی که با مشکل از دست رفتن اطلاعات روبرو شدید، جهت اطلاع از امکان بازیای اطلاعات خود آنرا به متخصصان این امر واگذار فرمایید. 

مشاوره و اجرای عدم بازیابی اطلاعات

 
دقیقا خلاف بحث بازیابی اطلاعات، مفهومی دیگری نیز معنی پیدا می کند و آن عدم بازیابی اطلاعات می باشد. به این معنی که گاهی نیاز خواهید یافت به گونه ای عمل کنید که اطلاعات شما در اختیار کسی قرار نگیرد، مخصوصا اگر این اطلاعات، دیتای مربوط به یک شرکت و یا یک ارگان خاص می باشد.
لازم به توضیح است که فقط با حذف دیتای خود از روی رایانه و حتی گوشی و ... نمی توان مطمین بود که اطلاعات شما در دسترس دیگران قرارد ندارد. در حال حاضر با وجود تکنولوژیهای پیشرفته در بازیابی اطلاعات امکان بازیابی اطلاعات حتی از هارد دیسک های آسیب دیده نیز وجود دارد. از اینرو برای نابودی کامل اطلاعات و دیتا باید از متد خاص استفاده کرد که امکان بازیابی اطلاعات را به صفر برساند.