هوشمندسازی مدارس وآموزشگاه ها

 
در حقیقت هدف استفاده از تجهیزات کمک آموزشی، حل مسائل و مشکلات آموزش از طریق بررسی و کنترل کلیه عوامل مؤثر در یادگیری و مجموعه اجزای تشکیل دهنده فرآیند آموزش است.
از نظر جی.آر.گاس مدیر مرکز تحقیقات و نوآوری های آموزشی، تکنولوژی آموزشی عبارت است از: طرحی سازمان یافته و استقرار یک سیستم یادگیری که از مزایای روش‌های نوین ارتباط جمعی و شیوه های جدید تدریس مانند استفاده از تجهیزات سمعی و بصری و کمک آموزشی بهره برداری نماید.
بسیاری از کشورهای توسعه یافته در سراسر جهان با حرکت به سمت هوشمندسازی مدارس به سامان دهی بخش آموزش پرداخته اند. این امر باعث گردیده تا کشورهای در حال توسعه هم درصدد تجهیز مدارس به این تجهیزات هوشمند کننده باشند. پژوهشگران با توجه به روند هوشمندسازی مدارس به این نتیجه رسیده اند که در پایان سال 2011 در سراسر جهان از هر هفت کلاس یک کلاس دارای تجهیزات هوشمند کننده از جمله برد هوشمند و دیتا پروژکتور می باشد.
مدرسه هوشمند به عنوان يکي از مهمترين مولفه هاي نظام جمهوري اسلامي ايران، يک سازمان آموزشي و پرورشي پويا و يادگيرنده است که در جهت فرآيند يادگيري و بهبود مديريت به صورت نظام يافته بازسازي شده است تا دانش آموزان سطوح مختلف را براي زندگي در عصر اطلاعات و ارتباطات آماده نمايد. يک مدرسه ي هوشمند، به عنوان يک سازمان يادگيرنده، در طول زمان تکامل يافته، و به طور مستمر، کارکنان حرفه اي خود، منابع آموزشي و توانايي هاي اجرايي اش را توسعه مي دهد.
 
مدرسه هوشمند مدرسه اي است که در آن روند اجراي کليه فرآيندها اعم از مديريت، نظارت، کنترل، ياددهي – يادگيري، منابع آموزشي و کمک آموزشي، ارزشيابي، اسناد و امور دفتري، ارتباطات و مباني توسعه آنها، مبتني بر فاوا و در جهت بهبود نظام آموزشي و تربيتي پژوهش محور طراحي شده است.
 
 
 
مدرسه هوشمند، مدرسه اي است برخوردار از:
•    محيط ياددهي – يادگيري متناسب با تفاوت هاي فردي و پژوهش محور با تأکيد بر توليد دانش
•    معلمان و کارکنان توانمند، متخصص و داراي اشتياق بکارگيري صنعت فاوا
•    زير ساخت توسعه يافته فاوا
•    مديريت نظام يافته يکپارچه رايانه اي در امور آموزشي، پرورشي و پشتيباني
•    امکانات ارتباطي مناسب به منظور حضور بر خط در اينترنت و يا اينترانت
•    تعامل پويا بين عوامل مدرسه، دانش آموزان و اولياي دانش آموزان

بسته جامع سخت افزار مورد نیاز هوشمند سازی مدارس

بردهوشمند : فناوری الکترومغناطیس سرعت نوشتن 8.5 متر بر ثانیه ، جنس صفحه رویه بسیار مقاوم با پوشش ملامینه فاقد باز تابش نور ،رزولوشن عالی ، دو کاربره ، بدون نیاز به کابل برق اضافه ، قابلیت اتصال به کامپیوتر به صورت وایرلس و کابلی ، سرعت ردیابی قلم 5 میلی ثانیه ، ساز گاری با کلیه سیستم های عامل رایج ، دارای استاندارد زیست محیطی ، ابعاد 78 اینچ ، شناسایی قالبهای مختلف رسانه ای ، نرم افزار بسیار قدرتمند در تولید محتوای الکترونیکی ، امکان ذخیره سازی فایلهای متداول ، شناسایی هوشمند دست خط ، به همراه 4 قلم وهاب وایرلس ، سه سال گارانتی تعویض بدون قید و شرط
 
دیتاپروژکتور : با فناورریهای DLP و LCD 3 ، شدت روشنایی استاندارد مناسب کلاس های درس با نور استاندارد کلاس ، رزولوشن بالا ، دارای عمر لامپ حداقل 4000 ساعت ، ریموت دار به همراه کابل و پایه سقفی و مناسب برای استفاده در شرایط آب و هوایی در سراسر ایران
 
رایانه های قابل حمل ( لپ تاپ ) : انواع لپ تاپ متناسب با پیشرفت تکنولوژی ، مناسب برای مدارس با قابلیت های بالا و سبک
 
هوشمندساز پرتابل : سرعت رد یابی قلم بسیار خوب ، ضریب خطای 1 میلیمتر ، سازگاری با سیستمهای عامل متداول ، قابلیت کالیبره شدن آسان ، رزولوشن مناسب ، پشتیبانی از نرم افزارهای متعارف ، قابلیت ضبط و ذخیره سازی محتوا و صدا ، دارای ویژگی تشخیص دست خط ، شناسایی قالب های مختلف رسانه ای
 
تین کلاینت : دارای CPU800MHZ-RAM 128MHZ ابعاد ظریف و کم حجم ، قابلیت پشتیبانی با سیستم های عامل ویندوز سه عدد پورت USB – دارای سیستم WIFI ...
 
پرده‌نمایش :  در چند مدل ، سقفی دستی ، سقفی موتور دار ، پایه دار ، در ابعاد مختلف با جنس کاملا مقاوم
 
میکروسکوپ‌دیجیتال : قابلیت اتصال به کامپیوتر – در سایز ها و بزرگنمای های متفاوت
 
سیستم‌حضور‌و‌غیاب : انواع سیستم های حضور و غیاب دیجیتال با قابلیت اتصال به سیستم SMS و تلفن گویا
  
زنگ‌ هوشمند‌ مدرسه : قابلیت برنامه ریزی تا 25نوبت در روز ، برنامه ریزی از طریق صفحه کلید و نمایشگر LCD ، قابلیت پخش اذان ، یک سال گارانتی و 10 سال خدمات پشتیبانی    
 
شبکه رایانه های متمرکز : تجهیزات سیستم یکپارچه شبکه کامیپوتری در مدرسه      

وب سایت : (طراحی و اجرای وب سایت مدرسه به جهت ایجاد ارتباط با اولیا و امکان دسترسی دانش آموزان به امکانات سایت)
 
سیستم آزمون آنلاین :  آزمون آنلاین در عصر حاضر امکانی است که در بسیاری از مدارس هوشمند جهان در حال استفاده است، و به نوعی یکی از اجزای کاربردی مدرسه هوشمند به شمار می آید. این امکان بسیاری از مسائل دبیران و دانش آموزان و مدیران را اعم از کمبود کاغذ، کمبود فضا، و ... را حل کرده است. بر اساس تحقیقات و بررسی های انجام شده مشخص شده است که دانش آموزانی که در فضای الکترونیکی آزمون داده اند از استرس کمتری نسبت به سایر دانش آموزان برخوردار بوده اند.
 
 
لازم به ذکر است که برگزاری آزمون آنلاین علاوه براینکه به آموزش و پرورش کمک شایانی کرده است، به حفظ و نگهداری محیط زیست نیز کمک کرده است.
 
* کاهش مصرف کاغذ
* کاهش ابزارهای نوشتاری مانند مداد و قلم
 
 
 
سوال: اساس کار آزمون آنلاین چیست ؟ آزمون آنلاین سیستمی است که در بستر اینترنت و شبکه پیاده سازی می شود. این امکان به معلم اجازه می دهد تا موارد آزمون را به صورت تایپ شده در سیستم ثبت کند و در زمان شروع آزمون دانش آموزان با ورود نام کاربری و کلمه عبور اجازه شرکت در آزمون را پیدا می کنند. آزمون در یک زمان تعیین شده به صورت خودکار شروع و پایان می یابد. در پایان سیستم نتایج را به معلم اعلام می کند.
 
امکانات سیستم آزمون آنلاین  :
 
* برگزاری آزمون در هر زمان و هر مکان
* امکان مشاهده لیست آزمون ها ی روز و مشاهده از طریق جستجوی تاریخ
* امکان طبقه بندی آزمون ها بر اساس درس و رشته
* امکان طرح سوال تستی و تشریحی
* امکان زمان دهی به آزمون ها (ساعت و تاریخ شروع پایان)
* دارای بانک سوال و آزمون
* امکان تعریف بانک جدید آزمون و سوال
* امکان اعلام نتایج
* امکان نمایش نمودار درصد قبول شده ها و مردودی ها
* نمایش وضعیت کاربران داخل سامانه که به صورت آنلاین هستند از طریق نمودار
* امکان چاپ و یا ارسال گزارشات